KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 14687271
*
nr 1468 7271
Anders Loman
(1879-1953), Sverige
"Gammal Dalagård". Signerad. Akvarell, 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
tisdag 24 maj 2022
kl 19:20:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/5 21:11:27
1
Vinnande bud
24/5 19:10:38
1
justering av budtak
- Konstnär/Designer
Anders Loman
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Läs mer om Anders Loman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anders loman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:56
-
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:01
-
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:06
-
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:45
-
8284 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Akv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:13
*
Anders Loman
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Läs mer om Anders Loman
nr 1468 7271
Anders Loman
(1879-1953), Sverige
"Gammal Dalagård". Signerad. Akvarell, 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x58 cm
Anders Loman, svensk målare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 700 kr |
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
tisdag 24 maj 2022 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/5 21:11:27 | 1 | Vinnande bud |
24/5 19:10:38 | 1 | justering av budtak |
- Konstnär/Designer
Anders Loman
Anders Loman, svensk mÃ¥lare född i Rättvik 1879, död 1953 i Mora.Läs mer om Anders Loman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller anders loman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
7238 Akvarell
Björn Blomberg (1925-2003), "Snöbyar, Torneträsk"...//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:56 -
7124 Akvarell
födelsedagstavla, 1800-tal, björkram, 32x38 cm, yt..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:01 -
8106 Akvarell
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:45
-
8103 Akvarell
Johan Briede. Signerad, landskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 19:06 -
8073 Akvarell
Malle Leis (1940-2017), Estland. Blomma. Signerad,..//
Aktuellt bud: 900 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 20:45 -
8284 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Akv..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
20 maj kl 18:13